تاسیسات سرویس
سیم کشی کولر آبی

نقشه سیم کشی کولر آبی چگونه هست؟

چگونه نقشه سیم کشی کولر آبی را انجام دهیم؟

سیم کشی کولر آبی یکی از مواردی است که مهندسین برق به خوبی در این کار وارد هستند که در نصب کلید کولر دقت بالایی دارند. در این بخش چگونگی نقشه سیم کشی کولر آبی را مرحله به مرحله به آن می پردازیم.

سیم کشی کولر آبی بسیار دارای اهمیت می باشد. سعی کنید از کسی کمک بگیرید که جربه بالایی در نصب یا سرویس و یا سیم کشی کولر آبی داشته باشد. اما انتخاب کسی که بتواند خدمات مربوط به کولر آبی را انجام دهد راحت نیست. زیرا ممکن است در صورت خرابی و یا در صورت نیاز به سرویس دیگر نتوانید شخص مورد نظر را پیدا کنید.

در این صورت باید فقط به کسی اطلاع دهید که علاوه بر اینکه تجربه بالا و سابقه طولانی مدتی در نصب و سرویس و نقشه سیم کشی کولر آبی دارد باید نسبت به کارهایی که انجام داده تعهد نیز داشته باشد و همیشه در دسترس باشد.

 

برای اطلاعات بیشتر می توانید با این شماره تماس بگیرید.

شماره تماس: ۰۹۱۲۸۲۷۶۰۲۷ به صورت شبانه روزی

شماره دفتر: ۰۲۱۶۶۲۵۳۶۵۷ در ساعات اداری تماس بگیرید.

 

 

نقشه سیم کشی کولر آبی

دریافت خدمات نقشه سیم کشی کولر آبی در سایت تاسیسات سرویس

به شما پیشنهاد می کنیم که از خدمات سیم کشی و نصب کولر آبی سایت تاسیسات سرویس کمک بگیرید. زیرا ما علاوه بر اینکه خدمات خود را در سراسر تهران و البرز انجام می دهیم همیشه با پاسخ گویی نسبت به خدمات انجام شده سعی در رفع تمام نیازهای مشتران خود داریم.

ما به صورت شبانه روزی و ۷ روز هفته خدمات سیم کشی و تعمیر کولر های آبی را انجام می دهیم. همچینی در صورتی که دوباره مشکلی در سیستم کولر آبی بوجود بیاید مجموعه تاسیسات سرویس این خدمات را برای شما به صورت رایگان برای شما انجام می دهد.

در این مطلب سعی می کنیم مراحل مختلف نقشه سیم کشی کولر آبی را به شما یاد دهیم. اگر احساس کردید که نمی توانید این کار را انجام دهید و آشنایی چندانی با آن ندارید نگران نباشید. با خیال آیوده با بخش پشتیبانی سایت تاسیسات سرویس تماس بگیرید و در اسرع وقت حتی در کمتر از نیم ساعت خود را به محل مورد نظر می رسانیم.

 

برای دریافت خدمات مختلف شستشو و سرویس کولر آبی در تهران می توانید از مجموعه تاسیسات سرویس و سرویسکاران سایر کولر آبی ما درخواست کمک کنید.

جعبه فیوز در کولر آبی:

برای کولرهای آبی از جعبه فیوز تا کلید کولر، از ۳ رشته سیم شماره ۲٫۵ استفاده کنید. از این سه رشته سیم یکی برای فاز است، یکی برای نول و یکی برای ارت می باشد . از کلید کولر تا خود کولر یک کابل ۱٫۵و ۵ مفتولی نصب کنید. از این ۵ رشته سیم یکی برای نول، یکی برای تند، یکی برای کند، یکی برای پمپ و یکی برای ارت است.

و می توان گفت در داخل کلید کولر ۲ لوله برق وجود دارد، که از داخل یکی از این لوله ها ۵ رشته سیم کشیده شده ( و اگر ساختمان ارت نداشته باشد کلا ۴ رشته سیم وجود دارد) و از داخل یکی از لوله ها هم ۳ رشته سیم ( و اگر ساختمان ارت نداشته باشد ۲ رشته سیم دارد).

با این توضیح مدار نقشه سیم کشی و اتصال کولر آبی را برای شما کاربران گرامی توضیح می دهیم.

جعبه فیوز در کولر آبی

نقشه سیم کشی کولر آبی و نصب کردن کولر آبی:

کلید کولر آبی دارای ۳ پل است:

کلید پمپ آب:

این کلید بیشتر آبی رنگ است و برای راه اندازی پمپ آب و آب رسانی به پوشال ها استفاده می شود.

کلید موتور:

برای روشن کردن موتور کولر است و بیشتر رنگ آن قرمز است.

کلید دور تند و کند:

این نوع کلید ممکن است رنگ های مختلفی داشته باشد و کارایی آن تنظیم کلید دور تند و کند موتور می باشد.

کابل های برق کولر آبی دارای ۴ رشته سیم مفتولی هستند که هر کدام از این سیم ها باید به یکی از سوکت ها ی پشت کلید کولر آبی به سوکت هم نام خود وصل شود ( طبق نقشه).

 

یکی از مهم ترین خدمات سایت تاسیسات سرویس مربوط به کارهای سرویس و تعمیرات کولرهای آبی در تهران و البرز می باشد. اگر به این خدمات نیاز پیدا کردید می توانید از این خدمات استفاده کنید.

نکات مهم در مورد سیم نول:

سیم نول برای کلید هایی که دارای چراغ هستند به سوکت نول پشت کلید وصل می شود.

سیم نول کولر آبی و نول اصلی برق خانه خود را بدون این که به سوکت پشت کولر وصل کنید. می توانید این دو سیم نول را به هم وصل کنید ( یعنی سیم نول کولر و سیم نول خانه) و نیازی به اتصال سیم های نول به کلید هم نیست که در این حالت چراغ کلید کار نمی کند.

نکته: کار کرد همه ی کلید های کولر آبی یک شکل هستند.

 

کابل کلید به سمت کولر آبی که خارج شده دارای ۴ رشته است:

ابتدا دو رنگ متفاوت را به کلید دور تند و کند جدا کنید که در پنل کولر حتما برای جدا کردن دور تند و کند رعایت شود. یک رنگ را به پمپ آب ( در قسمتی که تک است ).

یک رنگ از ۴ سیم نول که کلید اصلی خاموش و روشن کولر است ( می توانید سیم نول را وصل نکنید و بعد از مشخص شدن سیم فاز و نول آن ها را مستقیم به کلید و پریزی که ست هستند و به طرف کولر می روند و چراغ هم ندارند به آن متصل کنید. ( البته نیاز نیست که سیم نول را به کلید موتور وصل کنید.)

 

سیم های برق ورودی به کلید:

دو رشته سیم ، فاز و نول ( سیم نول را برای شما توضیح دادیم.)

با فازمتر سیم فاز را به اتصالی که بین موتور آب و موتور اصلی کولر مشترک هستند وصل کنید. سیم های که در پنل کولر هستند را طبق راهنمایی خود کولر وصل کنید.

برای فراموش نکردن رنگ ها می توانید بعد از تمام شدن اتصال سیم ها یک عکش از پشت کلید بگیرید و در مواقع ضروری از آن استفاده کنید.

 

عیب یابی سیم کشی کولر آبی:

 • • بعد از روشن شدن کولر اگر دور تند و کند روی کلید به اشتباه جا به جا وصل شده است باید این دو سیم را جابه جا کنید تا درست شود.
 • • اگر پمپ آب روشن نشد ولی موتور کولر روشن اشت در اتصال سیم نول در پنل برق اشتباهی وجود دارد.
 • • اگر کولر روشن نشد سیم فاز را اشتباه وصل کردید.
 • • اگر با روشن شدن کولر آبی فیوض پرید، باید بررسی کنید که سیم فاز و نول در کجا باهم وصل شدند.

 

کلید کولر آبی از سه کلید تشکیل شده اند:

۱- یک کلید تک پل برای واتر پمپ

۲- یک کلید تک پل برای موتور

۳- یک کلید تبدیل برای دور تند و کند

 

کلید های کولر آبی:

۱- مدل سوکتی قدیمی:

همان طور که مشاهده می کنید سیم نول از پشت کلید به سمت جعبه تقسیم درون کولر می رود و وارد هیچ یک از پیچ های کولر آبی نمی شود.

برای سر بندی این نوع کلید کولرها باید از سر سیم هایی که در تصویر می بینید استفاده کنید.

مدل سوکتی قدیمی

۲- کلید کولر توکار:

در قسمت پشت این کلید چهار عدد پیچ وجود دارد. به نام های تند ، کند ، پمپ ، فاز ، دقیقا روی هر پیچ نوشته است که وظیفه آن چیست . یا شاید از حروف انگلیسی استفاده شده باشد.

 

به صورت: P برای پمپ، L برای فاز، F برای تند و S برای کند. مزیت این کلیدها این است که احتیاج به سرسیم نیست و مثل کلید های برق معمولی به پیچ متصل می شوند. در تصویر زیر قسمت پشت این نوع کلید کولر را مشاهده می کنید

۳- کلید کولر تمام قطب (جدید)

کلیدهای کولر جدید، که به این نوع کلیدها کلید تمام قطب گفته می شود، کارایی آن ها به این صورت است که هم اتصال فاز و هم اتصال نول را با کولر قطع و وصل می کنند. هدف از این کار بالا بردن ایمنی و جلوگیری از برق گرفتگی های احتمالی در کولرآبی است.

کلید کولر تمام قطب

 

چند نکته در مورد سیم کشی و نصب سیم در کولر آبی:

اگر اطلاعاتی در مورد نصب سیم کشی کولر آبی ندارید به سیم کشی کولر دست نزنید. در چند سال گذشته آمارها نشان می دهد که تعداد مرگ و میرهای ناشی از برق گرفتگی در کشور ما بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر بوده که این یک رقم زیاد و نگران کننده است.

آمار حوادث برق گرفتگی نشان دهنده این است که علت مهم آن حوادث برق گرفتگی برای خانم ها در نقاط مرطوب مثل حمام و آشپزخانه و برای آقایان هنگام سرویس کولر رخ داده است.

 

نکته : کابلی که برای کولر آبی استفاده می کنید، بهتر است مفتولی و چهار رشته به شماره ۱/۵ باشد. و اگر در ساختمان سیستم ارت وجود دارد باید یک رشته سیم دیگربرای ارت در نظر بگیرید.

نکته : از سیم های افشان برای کولر آبی استفاده نکنید.

نکته : فیوز برق مناسب برای کولر آبی ۱۶ آمپر است.

نکته : دیده می شود که بعضی برقکارهای عزیز مدار برق رسانی به کولر آبی را مشترک با سایر مدارها (مثلاً روشنایی اتاق خواب ها) در نظر می گیرند. اما این کار از جهت استاندارد های برق ساختمان بسیار خطرناک است و باید برای آن یک سرخط با یک فیوز جدا در نظر گرفت.

 

نقشه برق کولر آبی:

تمام شرکت ها تولید کننده موتور های دو دور مخصوص کولر آبی و به همراه یک نقشه الکترونیکی یا نقشه برق موتور اراوه می دهند. که این نقشه بر روی دیواره داخلی و یا بدنه موتور نصب می شود.

نصب و راه اندازی کولر آبی با شناخت و نوع موتور و نقشه برق کولر آبی راحت تر و ساده تر انجام می شود. شناسایی برق موتور کولر آبی این امکان را می دهد که به عنوان یک سرویسکار با تخصص بالا خبر کنید که با این کار آشنایی کامل را داشته باشد. و در صورتی که نیاز است اقدام به تعمیر موتور کولر آبی بکند.

 

نقشه برق موتور کولر انوع موتور تک فاز دو دور و قابلیت کلید خاموش و روشن:

این نقشه فیوز مینیاتوری که با f نشان داده می شود جریان ۱۶ آمپر داردو مسئول حفاظت از تغذیه برق پریز ورودی دو شاخه کولر است. و کلید های s1 و s2 به ترتیب نشان دهنده کلید روشن و خاموش کلید تبدیل هستند.

 

نقشه برق یا مدار الکترونیکی دو موتوره با کلید در کولر آبی:

این نوع کلید ها دارای کلید هشت وضعیتی هستند در دو وضعیت پمپ قطع می شود ، در سه وضعیت موتور m2 را برای پنکه راه اندازی می کند، در سه وض عیت دیگر پمپ m را با سه سرعت روشن می کند ( زیاد ، متوسط ، کند) این ترموستات به صورت ثابت قرار دارد و در دمای ۱۴۵ درجه کارخود را شروع می کند و مدار را قطع می کند.

 

نقشه برق یا مدار الکترونیکی با قطب دو دور با قابلیت کنترل از دیمر:

این موتور دو دور بیشتر برای کولر های دستی به کار می رود. دیمر قابلیت میزان ولتاژ را برای دو سر موتور کولر و پروانه کولر را دارد.

 

نقشه سیم کشی کولر آبی:

طبق استانداردهای برق ساختمان رنگ سیم که برای ارت استفاده می شود ترکیبی از رنگ زرد و سبز می باشد. یعنی رنگ زرد با یک خط سبز رگ در وسط آن، اگر داخل جعبه تقسیم کولرجایی برای ارت کارگذاری نشده است باید مستقیم این سیم را به بدنه کولر وصل کنید این سیم برای جلوگیری از برق گرفتگی افراد به کار می رود و هیچ نقشی در خود کولر ندارد.

 

برای عوض کردن پمپ کولر آبی باید چه کاری انجام دهیم؟

یکی از مهم ترین قمت های کولر آبی پمپ آب است که ان را قلب تپنده کولر می نامند. پمپ کولر آبی آب را از تشتک کف کولر می گیرد. آب را درون کولر می چرخاند و نقش مهمی در خنک کردن محیط خانه دارد.

اگر از پمپ کولر آبی به خوبی مواظبت کنید و به موقع ان را تمیز و روغن کاری کنید حداقا چند سال بدون دردسر برایتان کار می کند. به مرور زمان شاید پمپ کولر تان بسوزد به همین خاطر می خواهیم برای تعویض پمپ کولر اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

 

روش تعویض پمپ کولر آبی:

برای عوض کردن پمپ کولر آبی قبل از هرکاری باید برق کولر را قطع کنید و فیوز مربوط به کولر تان را قطع کنیدو جعبه تقسیمی که در بخش داخلی و قسمت بالای کولر قرار داردرا پیدا کنید. وظیفه ی جعبه تقسیم داخلی این است که موتور کولر و پمپ آب و خازن را به کابل اصلی برق وصل کند.

روش تعویض پمپ کولر آبی

ساده ترین روش برای تعویض پمپ کولر آبی این است که پس از جدا کردن سیم های پمپ آب قدیمی ، سیم های جدید را درست سر جای آن ها وصل کنید. پس از این کار پمپ جدید را داخل توری صافی مخصوص بگذارید و آن را به صورت کشویی در سوراخ هایی که وجود دارد در بدنه کولر جا بزنید داشتن صافی برای آن که آلودگی های درون تشتک به پمپ آسیب نرسانند.

بعد از این کار لوله های آبی به سمت پوشال ها می رود را به خروجی پمپ جدید وصل کنید. این کار به پایان رسید حالا برق را وصل کنید و کولر را با زدن کلید پمپ از درست کار کردن آن مطمئن شوید.

 

رعایت استاندارد در سیم کشی کولر آبی:

در فصل گرما مردم بیشتر از کولر استفاده می کنند، سالم بودن آن نقش زیادی در آسایش ما در زندگی روزمره دارد. در واقع امروزه کولرها نقش پررنگی در زندگی همه ما پیدا کرده اند بدون کولردر فصل تابستان تحمل گرما، سخت و آزار دهنده شده است. کولرها بیشتر به ۲ نوع کولرهای آبی و کولرهای گازی تقسیم می‌شوند.

ما قصد داریم در رابطه با کولرهای آبی و نحوه ی سیم کشی کولر آبی توضیحاتی را شرح دهیم. البته باید گفت که کولرهای آبی در مناطق گرم و خشک کاربرد دارند و استفاده از آنها در هوای مرطوب مثل هوای شهرهای شمالی کشور امکان پذیر نیست.

یکی از مزیت‌های کولر آبی این است که نصب و راه اندازی ساده ای دارد. البته همان طور که نقشه سیم کشی باید اصولی و با رعایت نکات ایمنی انجام گیرد، سیم کشی کولر آبی هم باید طبق استاندارد و به شیوه ی صحیح انجام شود.

 

کارکرد کولر آبی به چه صورت است؟

در قسمت بالا با روند سیم کشی کولر آبی آشنا شدید، در ادامه به صورت خلاصه نحوه ی کارایی کولر آبی را برایتان بازگو می کنیم. خنک شدن هوا در کولرهای آبی از طریق چرخش آب صورت می گیرد. پمپ کولر آبی ، آب را از مخزن می گیرد و از خط انتقال، آب را روی پوشال ها می رساند.

با گردش آب بر روی پوشال، آن را مرطوب و خیس می کند. بعد با وارد شدن هوای گرم و خشک از طریق دریچه های اطراف و تماس هوا با پوشال خیس و همچنین به کمک فن و دریچه های کولر، هوای سرد و خنک به اتاق ها و سالن می رساند.

 

انواع کولرهای آبی:

به طور کلی، کولرهای آبی دارای دو نوع قابل حمل و ثابت هستند. کارایی هر دو نوع با هم متفاوت است. ولی از کولرهای قابل حمل در فضاهای کوچک تر مانند مغازه ها استفاده می کنند.

این کولرها مانند کولرهای گازی، با ظرفیت های متفاوتی ارائه می شوند. کولرهای آبی ثابت در فضای آزاد مثل پشت بام و حیاط نصب می شوند. این دسته از کولرهای آبی کاربرد بیشتری دارد.

 

انواع سیم های کولر آبی:

در بالا گفتیم که سیم کشی کولر آبی به یک فرد با تجربه و کاربلد سپرده شود بهتر است و این کار با نقشه روی کولر انجام می شود. به طورکلی، سیستم نقشه سیم کشی کولر آبی از جعبه فیوز شروع و به کلید کولر و از آنجا به خود کولر می رسد.

باید در انتخاب سیم دقت کنید. زیرا انتخاب نادرست باعث ایجاد اتصالی می شود. باید یادآوری کرد که اگر ساختمان مجهز به سیستم ارت باشد، کابلی که استفاده می شود یک کابل ۲٫۵×۳ است.

در این صورت یکی از این سه سیم ارت و دوتای دیگر که از فاز و نول تشکیل شده اند. طبق استاندارد، باید از سیم ارت (زمین) در سیم کشی ساختمان استفاده کرد تا ولتاژهای اضافی از طریق این سیم به زمین منتقل شود و از دیگر لوازم خانگی و افراد، در برابر برق گرفتگی و اتصالی محفاظت شود.

 

بهترین کلید برای کولر آبی چه نوع کلیدی است؟

بعد از سیم کشی کولر آبی، یکی از مهم ترین نکات انتخاب درست کلید کولر خواهد بود. از گذشته تا به امروز انواع مختلفی از کلید کولر ارائه شده است. در ابتدا برای نصب کولرهای آبی از کلید سوکتی استفاده می کردند.

اما این کلیدها با گذشت زمان جای خود را به کلید های توکار دادند. کلیدهای توکار، همانند کلیدهای برق معمولی هستند و پشت آنها دارای چهار پیچ پمپ، فاز، دور تند و دور کند است.

اما جدید ترین نوع کلید کولر که طبق استاندارد برق ساختمانی ساخته شده، کلید تمام قطب نام دارد. این کلید فاز و نول را قطع و وصل می کند و ایمنی را افزایش می دهد. به طور کلی، کلیدهای کولر شامل سه کلید پمپ، موتور و سرعت هستند.

 

برای اطلاعات بیشتر می توانید با این شماره تماس بگیرید.

شماره تماس: ۰۹۱۲۸۲۷۶۰۲۷ به صورت شبانه روزی

شماره دفتر: ۰۲۱۶۶۲۵۳۶۵۷ در ساعات اداری تماس بگیرید.

 

نکاتی در مورد نصب کولر آبی:

 • • باید هر از چند گاهی سیستم آب رسانی کولر را بررسی کرد تا آب به اتصالات کولر صدمه نزند.
 • • پوشال ها باید تمیز و عاری از گرد وغبار باشند. بهتر است هر سال پوشال را عوض کنید.
 • • از فیوز مناسب برای کولر استفاده شود که بهترین انتخاب، فیوز ۱۶ آمپری است.
 • • سیم کشی کولر آبی باید هرسال کنترل شود تا هیچ اتصالی نداشته باشد.
 • • بهترین محیط برای نصب کولرهای آبی، پشت بام و فضای آزاد است.
 • • در انتخاب کلید کولرهای آبی نهایت دقت صورت گیرد. بهتر است از کلید دوقطب که متناسب با استانداردهای سیم کشی است استفاده کنید.
 • • باید کوتاه ترین مسیر برای کانال کشی انتخاب شود. همچنین برای جلوگیری از هدر رفتن سرما، از یک عایق یا پشم شیشه استفاده کنید.
 • • کولرهای آبی باید با فاصله از کف نصب شوند. همچنین از آنجایی که در معرض نور شدید خورشید و گرما هستند، بهتر است برایشان سایبان تهیه کنید.

 

برای سیم کشی کولرآبی حتما به یک کارشناس ماهر و با تجربه کمک بگیرید. در غیر این صورت می توانید با کارشناسان برق ما تماس بگیرید و از آن ها مشاوره بخواهید تا شما را راهنمایی کنند. اگر فردی در این کار ماهر نباشد و تخصص نداشته باشد به هیچ عنوان اجازه ندهید که به سیم کشی کولر تان دست بزند چون خسارت های زیادی به بار می آید.

نکته دیگر این است که هر سال بعد از پایان تابستان کولرتان را بپوشانید و برق آن را قطع کنید تا گرد و غبار در داخل موتور کولر نرود. هر سال در فصل بهار کولر تان را سرویس دهی و عیب یابی کنید. این کار باعث می شود کولرتان بیشتر برایتان کار کند. همچنین در هزینه برق صرفه جویی می شود.

 

پیشنهاد می شود در صورت نیاز مطالب زیر را هم بخوانید:

به این مطلب امتیاز دهید !!!
[Total: 2 Average: 5]
نوشتهٔ پیشین
لوله کشی پکیج دیواری در تهران
نوشتهٔ بعدی
تعمیرات اسپیلت در محل

No results found

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
تماس با کارشناس