گرمایش از کف و نحوه اجرای آن در لوله کشی ساختمانی

گرمایش از کف

سیستم حرارتی گرمایش از کف که انتقال حرارت و گرما به صورت تابشی که سهم زیادی در گرمایش آن دارد در مقایسه با دیگر سیستم های حرارتی نه تنها از انرژی صرفه جویی می شود بلکه باعث رفاه و آسایش خانه شما می شود.

این سیستم گرمایش از کف در سال های گذشته در کشور های خارجی بسیار رایج بوده است به دلیل این گسترش صرفه جویی در انرژی و یک نواختی در تمام سطح و فضای خانه و جلوگیری از سیاه شدن دیوار و پوسیدگی لوله ها و…. می شود.

چرا سیستم گرمایش از کف؟

گرمایش از کف

یک اتاق با سیستم گرمایشی از کف نسبت به همان اتاق با رادیاتور فضای بیشتری برای طراحی دکوراسیون و معماری داخلی دارد. علاوه بر این استفاده از این سیستم باعث می شود ذرات موجود در هوا گردش بسیار کمتری داشته باشند که باعث می شود دیواره ها به مرور زمان کپک نزنند و دوده نگیرد.

حرکت ذرات موجود در هوا قابل دیدن نیستند ولی باعث آزار سیستم تنفسی انسان می شود که در مقایسه با رادیاتور در سیستم گرمایش از کف این مشکل کمتر به وجود می آید و در سیستم گرمایش از کف هیچ رطوبتی در منزل شما به وجود نمی آید که باکتری ها و قارچ ها در آن رشد کنند.

برای دریافت خدمات سیستم گرمایش از کف و انجام تمام کارهای لوله کشی آب ساختمان و مجتمع های بزرگ و هتل ها از سایت سرویس تاسیسات و لوله کش های حرفه ای کمک بگیرید.

انواع روش های سیستم گرمایش از کف

گرمایش از کف

استفاده از سیستم گرمایشی از کف برای گرمایش در محل سکونت به طریق مختلفی انجام می شود به طور کلی ۳ نوع روش گرمایش از کف موجود است:

گرمایش با هوای گرم ، گرمایش با جریان الکتریسیته ، گرمایش با آب گرم به دلیل این که هوا نمی تواند هوا را در خود نگه دارد و هوای گرم در جایی مسکونی زیاد به صرفه نیست و روش الکتریکی مقرون به صرفه است.

انرژی الکتریکی و سیستم گرمایش با آب گرم مقایسه این دو روش می توان گفت که گرمایش با آب گرم مقرون به صرفه تر است به خاطر همین سال هاست که در کل دنیا مورد استفاده قرار گرفته است.

گرمایش از کف

مجموعه سرویس تاسیسات با داشتن بهترین و کاربلدترین لوله کش های تهران آماده اجرای انواع سیستم های گرمایش از کف مدرن و لوله کشی آب ساختمان با رعایت مقررات ملی ساختمان در آپارتمان ها و مجتمع ها در تمامی مناطق تهران و البرز می باشد.

چرا بهتر است از سیستم گرمایش از کف در ساختمان استفاده کنیم؟

گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف یکی از راحت ترین و سالم ترین روش برای گرمایش است. همان طور که افراد در یک روز سرد زمستان توسط خورشید احساس گرما می کنند.

ولی در این روش از طریق انتقال حرارت از کف دریافت می کنند و احساس آسایش دارند. در این سیستم گرمایشی دمای آب گرم در لوله ها باید بین ۳۰تا ۶۰ سانتی گراد باشد. مقایسه با روش های دیگر دمای آب بین ۵۴ تا ۷۱ درجه سانتی گراد است.

چگونه سیستم گرمایش از کف در انرژی صرفه جویی می کند؟

گرمایش از کف

با کمک سیستم گرمایش از کف ۲۰ تا ۴۰ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می شود. در ساختمان هایی که سقف بلندی دارند استفاده از این سیستم باعث کاهش مصرف انرژی و صرفه جویی در مصرف سوخت می شود.

به این خاطر در روش های دیگر مثل رادیاتور و بخاری باعث می شود که گرما به سمت بالا رود و سرما به سمت پایین و حرارت در سقف بیشتر از هر جایی دیگر است که این باعث مقدار مصرف انرژی بالا می شود.

مزیت ویژه سیستم گرمایش از کف

در روش گرمایش از کف ابتدا قسمت پایین که ساکنین قرار دارند گرم می شود و هوا با دمای کمتری به سقف می رسد که این یکی از مزایای این سیستم است.

گرمایش از کف امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. این روش یکی از بهترین روش برای گرم کردن منزل شما می باشد. همه ی اعضای بدن شما خصوصا پا که بیشترین فاصله را با قلب شما دارد همیشه گرم خواهد ماند و این برای انسان بسیار قابل استفاده است.

استفاده از سیستم گرمایش از کف برای کودکان

گرمایش از کف

استفاده از رادیاتور یا بخاری که باعث گرم شدن قسمت بالایی منزل و سرد شدن قسمت پایین می شود برای کودکان که اندام کوچکی دارند خوشایند نیست. زیرا بیشتر کردن لباس آنها باعث جلوگیری از آزادی کودکانه آنها می شود.

اما استفاده از سیستم گرمایش از کف باعث می شد که کودکان بتوانند با راحتی بیشتر در خانه بازی کنند و نیاز به پوشیدن لباس زیاد ندارند.

رادیاتور چگونه کار می کند؟

رادیاتور هوای مسکونی شما را بعد از مدتی خشک می کند و رطوبت را نگه می دارد. همان طور که می دانید همه ی افراد از کپک زدن دیوار ناراضی هستند که این اصلا خوب نیست.

ولی در سیستم گرمایش از کف جریان هوا به آرامی از پایین به بالا می رود. این باعث تمیز ماندن دیواره ها می شود و همین مورد در افرادی که دارای آلرژی هستند بسیار مورد اهمیت است.

آیا در آشپزخانه ها هم می شود از این سیستم استفاده کرد؟

گرمایش از کف

استفاده از این سیستم در مکان هایی مثل آشپزخانه حمام که کف آن همیشه خیس است مناسب است و باعث خشک شدن کف می شود. در این روش که رطوبت زمین باعث بیماری عضلانی می شود را از بین می برد و باعث کاهش درد بیماران می شود.

همچنین از کپک دیوارها جلوگیری می کند و جایی برای رشد حشرات وجود ندارد.

فضای خانه شما با سیستم گرمایش از کف گرفته نمی شود

یکی دیگر از مزیت سیستم گرمایش از کف این است که باعث می شود جای خانه شما را اشغال نکند. مثل بخاری و رادیاتور که در خانه باعث اشغال جا می شود و با استفاده از این سیستم می توانید به راحتی دکوراسیون خود را بچینید.

از این سیستم می توان برای ذوب شدن یخ و برف استفاده کرد. مثل: پیاده روها ، ورودی ساختمان ها ، بیمارستان ها ، زمین های ورزشی می توان از سیستم گرمایش از کف استفاده کرد و این روش می تواند هزینه کمتری داشته باشد.

هنوز که هنوزه برای ذوب کردن یخ و برف خیابان از نمک یا برف روب استفاده می کنند که این هزینه بیشتری به دنبال دارد و با به کار گیری این سیستم راحت تر و با صرفه تر است.

صرفه جویی در مصرف انرژی

گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف می تواند ۲۵ تا ۳۰ درصد در مقایسه با سیستم گرمایشی (رادیاتور) در مصرف انرژی صرفه جویی کند. دلایل این صرفه جویی عبارتند از:

• دمای کم بین کف و دیوار های سرد
• سطح تابشی بسیار بزرگ ( به اندازه مساحت گرمایش)
• دمای پایین آب در حال گردش در سیستم گرمایش از کف ( بین ۳۵ تا ۵۰ درجه سانتی گراد)

هزینه راه اندازی سیستم گرمایش از کف

گرمایش از کف

هزینه و اجرای سیستم گرمایش از کف بسیار اقتصادی تر از سیستم های گرمایشی موجود است و علت زیاد دیگری دارد تا از این روش گرمایشی استفاده کنیم این علل عبارتند از:

• آسایش و راحتی بسیار زیاد
• احساس نکردن هوای گرم
• نداشتن حرکت و جا به جایی گرد وغبار
• دمای ثابت تا ارتفاع ۲ متری از سطح زمین
• پخش شدن یک نواخت گرما در تمام فضای خانه
• ۲۵ تا ۳۰ درصد صرفه جویی در هزینه مصرف انرژی

و در نهایت امروزه سیستم گرمایشی از کف بهترین و کامل ترین سیستم گرمایش جهان می باشد.

گرمایش ایده آل:

گرمایش ایده آل در آن گرم ترین نقطه در کف زمین و دمای ایده آل در میانه فضا و دمای کم و هوای خنک در ارتفاع بالا و در نزدیکی ارتفاع صورت انسان است.

علت نیاز گرما از کف به این دلیل است که بیشترین تماس بدن انسان از ناحیه کف پا تا کف زمین است. وجود هوایی با دمای کم و خنک در ارتفاع صورت به وجود می آید که تنفس برای انسان بسیار آسان است.

نکته مهم در هنگام استفاده از سیستم گرمایش از کف در خانه!! درست ترین وضعیت گرمایش کف پای گرم و صورت خنک است.

نهایت آسایش و راحتی با سیستم گرمایش از کف:

گرمایش از کف

بدن انسان به ۴ طریق مختلف با محیط اطراف خود تبدیل دما می کند:

• هدایت: از طریق تماس مستقیم
• تبخیر: از طریق عرق کردن بدن انسان
• همرفت: انتقال گرما از طریق تبادل هوا
• تابش: منتقل شدن گرما از طریق امواج الکترومغناطیسی (از نقاط گرم به نقاط سرد بدن)

معایب سیستم های گرمایشی از کف:

گرمایش از کف

۱-معایب سیستم گرمایش از کف در زمان اول گرما و حرارت ۳۶ ساعته می باشد به این طریق که شروع سیستم در اول فصل سرما (شروع زمستان) با دمای ۲۰ درجه سانتی گراد می باشد و هر ۱۲ ساعت ۵ درجه می توان به آن افزایش داد که در طول ۳۶ ساعت به دمای ایده آل که همان ۳۵ درجه است می رسد.
این عمل برای این است که گرمای ناگهانی به کف شوک وارد نکند این سیستم رادیاتوری ۱ ساعت و سیستم های هوای گرم زیر ۱ ساعت است.

۲- فاقد تغییرات در کف ساختمان به دلیل کف خواب بودن سیستم گرمایش از کف و استفاده نکردن از اتصالات در لوله های کف خواب پس از تمام شدن کف سازی دیگر نمی توان در کف ساختمان تغییراتی ایجاد کرد ولی تغییرات کوچک می شود انجام داد.

۳- کف سازی قبل از اجرای سیستم گرمایشی از کف: قبل از اجرای گرمایش باید روی لوله ی آب ، برق ، گاز و غیره… را به وسیله ملات و سیمان قرار داد تا سیستم گرمایش از کف به درستی نصب کرد.
این مشکل قابل حل است به این صورت که می توان با لوله کشی درست و استفاده از فوم بتن یا پوکه این مشکل را حل کرد.

اهمیت اجرای دقیق لوله کشی

گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف یکی از اصلی ترین مواد لوله کشی کف ساختمان است باید به درستی و دقت انجام شود برای این اجرا باید از کارشناس متخصص و مسلط به این کار کمک گرفت تا این کار را بهینه کند و از ایجاد خسارت جلوگیری کند.

سیستم گرمایشی از کف قبل از سرامیک یا فرش کردن کف خانه اجرا می شود و دلیل آن جلوگیری از صدمه به لوله ها می باشد که باید پس از اجرای گرمایش از کف باید سریعا از درستی نصب آن اطمینان داشت.

 

مراحل اجرایی گرمایش از کف:

گرمایش از کف

انتخاب مناسب محل برای قرارگیری جعبه کلکتور ( جعبه ای هست که تمام لوله های سیستم گرمایشی از کف در داخل آن جای گذاری می شود) را پیدا کنید.

این محل باید قابل دسترسی به سیستم گرمایش (پکیج یا موتورخانه) و فضای اجرایی گرمایش داشته باشد. دو کلکتور رفت و برگشت با سایز مناسب در جعبه کلکتور بسته شده. نصب جعبه کلکتور در ابتدای کار اجرا می شود.

عایق کاری و زیر سازی کف با فوم های عایق که وظیفه ی آن جلوگیری از انتقال حرارت و هدر رفتن انرژی هست در جهت پایین و اجرای لوله ها را بر عهده دارند.

نکته مهم!! در کف واحد تا ارتفاع ۱۰ سانتی متری دیواره ها را بپوشانید و تمام درزها باید پوشیده شود. اجرای لوله کشی اصلی ترین قسمت کار است.

ابتدا برای شروع لوله های پنج لایه که مناسب گرمایش از کف می باشد که به کلکتور بسته شده و در کف هر فضا به صورت جدا گانه پهن می شوند. پهن کردن لوله ها به دو صورت است: حلزونی (دایره وار) و مارپیچی (ردیفی) و ترکیبی از این دو روش می باشد:

روش دایره وار: این لوله ها از طرفین به سمت وسط اجرا شده و پس از وسط به طرفین برگشته و به سمت کلکتور خروجی هدایت می شود.

روش ردیفی: این لوله ها به صورت ردیفی با فاصله مشخص شده از سمتی به سمت دیگر اجرا می شود و در انتها به سمت کلکتور هدایت می شود.

فاصله لوله ها در هر دو حالت با توجه به جو آب و هوایی متفاوت می باشد که برای محاسبه دقیق تر می توان از نرم افزار های مهندسی مربوطه کمک گرفت که جهت محاسبه بار گرمایش از کف و سایر … آن می باشد.

بتن ریزی و اجرایی کف پوش ها پس از پایان لوله کشی و تست سلامت سیستم گرمایشی از کف کار تمام شده و کف را با سیمان می پوشانند.

ضخامت بتن ها تنها ۲ تا ۴ سانتی متر است و بعد از آن می توان از کف پوش ها پوشش داد مثل: سرامیک، پارکت ، موزاییک استفاده کرد.

نحوه هوا گیری سیستم گرمایش از کف:

گرمایش از کف

هواگیری سیستم گرمایش از کف کاری نیست که هر روز انجام شود گرمایش از کف شبیه هر سیستم دیگری برای تولید گرما از گردش مایع و یا آب درون لوله استفاده می کند.

احتمال دارد سیستم دچار مشکل شده باشد و باید هواگیری شود. اگر در مورد نکات ظریف و مهم هواگیری اطلاعات ندارید لطفا قبل از دست به کار شدن با ما تماس بگیرید تا نکات مهم را به شما بگویند.

باید این طور گفت که مشکلات رایج در گرم شدن زیاد گرمایش از کف به دلیل هوا گرفتن مدار گرمایشی است. اگر افراد نحوه ی هواکشی از کف را بدانند به راحتی می توانند خودشان بدون حضور افراد متخصص مدار را هواگیری کنند.

توجه کنید که هر ساله پس از این که گرمایش از کف را در فصل سرد سال روشن کنید ابتدا هواگیری را انجام دهید تا از نبودن هوا در مدار گرمایش از کف اطمینان داشته باشید.

اقدامات اولیه برای هوا گیری گرمایش از کف:

قبل از هوا گیری سیستم گرمایشی از کف رعایت کردن دو نکته زیر کاملا ضروری است:

• قبل از هر چیز فشار سیستم را چک کنید.

دقت کردن به طور مرتب به فشار سیستم می تواند به شما اطلاعات کافی در مورد بروز مشکل را بدهد. اگر فکر می کنید که سیستم احتیاج به هوا گیری دارد ابتدا فشار سیستم را بررسی کنید. اگر فشار سیستم کم است مقداری آب اضافه کنید و دوباره فشار را چک کنید.

• شیر های هوا گیری را چک کنید.

چک کردن این شیرها به شما می گوید که آیا هوای در سیستم وجود دارد یا نه؟ اگر در سیستم هوا وجود داشته باشد باعث کاهش دما در سیستم می شود و با تنظیم کردن شیر های هوا گیری از بروز این مشکل جلو گیری کنید.

روش انجام قدم به قدم هوا گیری:

۱- مطمئن شوید که سیستم کمبود آب ندارد و کاملا پر است.
۲- تمام لوله های کف باید از آب پر شود برای این کار حداقل ۱۰ دقیقه صبر کنید.
۳- با هواگیری لوله هایی که در قسمت پایین تر هستند شروع کنید تا زمانی که کار هواگیری انجام شود و تمام هوا در قسمت بالایی قرار گرفته باشد.
۴- پس از آن لوله های چند گانه کف هراتاق هوا گیری شد شیر هوا گیری آن را ببندید.

مطالب پیشنهادی:

تعمیر کولر گازی

تعمیر کولر آبی

سرویس کولر گازی

لوله کشی شوفاژ

لوله کشی پکیج

Facebook
Twitter
LinkedIn

باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

یک پاسخ

 1. با سلام
  ببخشید یه ساختمون داریم با ۳ تا اتاق و یه هال و …

  میخوام هال رو گرمایش از کف کنم و بقیه رادیاتور
  خلاصه ترکیبی
  حالا سوالم اینه: میشه کلکتور ترموستاتیک رو با کلکتور معمولی با مغزی به هم وصل کرد یا نه؟ که قسمت معمولی رادیاتورا رو گرم کنه و ترموستاتیک هم کف.
  چطوری میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هشت =